Hamstring Yaralanması Nedir?

Hamstring kası 3 parçadan oluşmaktadır. Bunlar; Semitendinosus, semimembranosus ve biceps femoristir. Görevi en temelde diz eklemine fleksiyon ( dizin bükülmesi) yaptırmaktır. Onun dışında kalça ekleminde ekstansiyon (arkaya hareketi), iç ve dış rotasyonada yardımcı olarak görev alırlar. Kasın alt ucu diz eklemini geçerek hemen alt kısmına, üst ucu ise leğen kemiğine yapışır. Hamstring kaslarının yapıştığı yerler itibariyle bel, kuyruk sokumu ve hatta kalça hareketliliğini bile etkilemektedir. Çünkü kısa olan kas leğen kemiğinin hareketine izin vermeyecektir ve hareket kısıtlılığı oluşacaktır. Basit bir değerlendirme olarak hamstring kası kısa olan bir kişi öne eğilirken dizlerini kırmak zorunda kalabilir ya da öne eğilemez tam olarak. Aynı zamanda kasın içerisinde bulunan gergin bantlar, tetik noktalar farklı bölgelerde ağrı yansımaları yapabilmektedir.

Hamstring yaralanması genel popülasyonda da görülmek ile birlikte özellikle sporcularda sık görülen, ciddi bir yaralanma şeklidir ve kontrol altına alınması gerekir. Birçok spor müsabakasında bir anda sporcunun arka adale kısmını göstererek ‘beni değiştir’ işareti yaptığına hepimiz şahit olmuşuzdur. Journal of Sport and Health Science dergisinde yayınlanan makale de göstermiştir ki Avustralya futbolu, futbol, ragbi, Amerikan futbolu gibi sporlarda %29 oranında görülen en sık yaralanma şeklidir. Genelde cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmazken yaralanan kişilerin eski performanslarına dönme süresi 2-8 hafta arasında değişmektedir. Bir kere hamstringlerinden yaralanan bir sporcunun tekrar bu durumu yaşama olasılığı %12-30 arasındadır.

Hamstring yaralanmalarının en önemi nedeni kasın aşırı yüklenmesidir. Başka bir ifade ile kas kuvvetinin kaldıramayacağı şekilde yük altında kalmasıdır. Bu durumun dışında önemli ikinci bir durum ise kasın çok fazla kısalmasıdır. Kısalan kas gergin bir şekil alır yaralanmaya açıktır. Bunlar birincil nedenlerdir, ikincil nedenler ise:

·         Ön grupta bulunan Quadriceps ve Hamstringler arasında kas dengesizliği

·         Yorgunluk, kasların düzgün çalışmasını etkiler

·         Yanlış ısınma veya ısınmadan antrenmana başlamak

·         Zeminde oluşan kayganlık, eğim v.b durumlar aşırı yük bindirir

·         Bel ile ilgili problemlerde Hamstringler ikincil olarak etkilenebilir.

Hamstringler sık yaralanan kas gruplarıdır, o yüzden kası her zaman optimum performansında tutmak gerekir. Çok ciddi vakalarda cerrahi tedavi tercih edilirken genelde fizik tedavi süreci başarılı bir şekilde ilerler. Önemli olan kası bir önce ki performansına getirip kasa proprioseptif girdiler ile pozisyon hissi kazandırarak yaralanmalara karşı koruyucu bir pozisyon almasını sağlamaktır.