OKULA TATLI BİR MOLA

Yarıyıl tatilinin başlamasına  günler kala bir taraftan çocuğun karnesinin nasıl geleceği telaşı diğer taraftan 2 hafta bu çocuk evde ne yapacak telaşı anne-babaları  sardı. Çocukların bir taraftan kafa dağıtmalarını sağlamak bir taraftan da ekran karşısında vakit geçirmelerini önlemek en zorlandıkları konu ebeveynlerin.

İlkokuldan üniversiteye kadar her yaştan öğrenci, günlük eğitim rutinlerinde stres seviyelerinde artış olduğunu söylemektedir . Artan stres seviyesinin  en yaygın nedenleri arasında hızlı kentleşme ve bir takım güvenlik problemleri nedeniyle öğrencilerin açık alanda  az zaman geçiriyor olmaları yer almaktadır. Bununla birlikte hem ders hem de yoğun sınav dönemlerinde  çok fazla masa başında zaman geçiriyor olmak  çocukları ve gençleri eve mahkum etmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2010 yılında yaptığı açıklamada inaktiviteyi küresel ölüm oranlarında dördüncü önde gelen risk olarak tanımlamaktadır. WHO  11-17 yaşlarındaki okula giden ergenlerin günlük  60 dakikadan az olmamakla birlikte şiddetli yoğunlukta egzersiz yapmasını önermektedir. Fakat verilere göre 2010'da çocuklar ve ergenlerin % 81'i fiziksel aktivite olarak yetersiz bulunmuştur. Fiziksel aktiviteye yapan çocuklar ile inaktif çocuklar karşılaştırıldığında kardiorespiratuar zindelik, kas dayanıklılığı ve mukavemet seviyelerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Çocuklar ve ergenler arasında düzenli fiziksel aktivitenin belgelenmiş sağlık yararları ise;

·         vücut yağının azalması,

·         daha olumlu kardiyovasküler ve metabolik hastalık risk profilleri,

·         gelişmiş kemik sağlığı ve

·         anksiyete ve depresyon semptomlarının azaltılmasını da içerir.

Aynı zamanda inaktivite ile birlikte gelen skolyoz, kifoz gibi omurga ile ilgili postüral problemler çocukları ve ergenleri  bir ömür boyunca etkileyecek problemlere zemin hazırlamaktadır.

Çocuklarımız geleceğin emanetçileridir, iyi nesiller yetistirmek için de düzenli fiziksel aktivite çok önemlidir. Çocuğunuz inaktif ve düzenli bir spor alışkanlığı yok ise bu okul molasında bir postür analizi yaptırmaya ne dersiniz?